برای دسترسی به محتویات این نشریه از درختواره سمت راست موضوع مورد نظر خود را انتخاب کنید.

«
»
«
»
«
»
  • 1
  • 2
ROKNEWSPAGER ERROR: File not found: images/عکس_کتاب_0011.jpg
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»
«
»

تابستان تعطیل نیست - چند نکته درباره برنامه‌ریزی فرهنگی تبلیغی کارآمد

نویسنده و پژوهشگر: محسن ابراهیمی


تعطیلات تابستان فرصت مناسبی برای پیگیری و اجرای طرح‌های فرهنگی تبلیغی است؛ چراکه مقارنت این روزها با تعطیلات ماه پر فضيلت رمضان بستر مناسبی را جهت طرح‌ریزی و اقدامات فرهنگی فراهم می‌نماید.
نکته قابل تأمل اينكه در این فصل از سال،مؤسسات فرهنگی آموزشی بسیاری با انواع و اقسام تبلیغات سعی در جذب مشتریان تابستانی به ویژه قشر نوجوان و جوان دارند.
سؤاليكه مطرح است اينکه سهم برنامه‌های تبلیغی اسلامی در این بین کجاست؟ و این طرح‌ها و برنامه‌ها چه سهمی را در این بازار آشفته به خود اختصاص داده‌اند؟
با اندک بررسی و جست‌وجو خواهیم فهميد که سهم این حوزه به‌شدت کمرنگ، اقدامات کاملاً منفعلانه و اقبال عمومی هم بسیار ضعیف است.
از یک منظر آسیب‌شناسانه و مدقانه به این حیطه، به این نتیجه نزدیک خواهیم شد که در کنار همه عوامل و علل موجود ـ که البته در جای خود قابل توجه و اهتمام هستندـ موضوع برنامه‌ریزی عالمانه و هوشمندانه به‌عنوان یک نقطه ضعف جدی در بسیاری از برنامه‌ها و طرح‌های فرهنگی تبلیغی قابل رهیابی است.
در ادامه اشاره‌ای فهرست‌وار به برخی از عوامل عمومی موفقیت در برنامه‌ریزی فرهنگی با نگاه به فصل تابستان خواهيم كرد.
برنامه‌ریزی برای انواع مخاطبان
تمرکز بر روی قشر خاص اگرچه ما را به سمت تخصص‌گرایی پیش می‌برد، امکان جذب گروه‌های دیگر را از ما می‌گیرد ودر نتیجه احتمال شکست برنامه را افزایش می‌دهد.
پیشنهاد می‌شود در مرحله برنامه‌ریزی،گروه‌ها و اقشار مختلف راپوشش داده و در ادامه با توجه به میزان استقبال، برنامه‌ریزی دقیق‌تری برای گروه یا قشر خاص داشته باشیم.
تنوع در محتوای برنامه‌ها
جذب و شناسایی سلیقه‌ها و علاقه‌های مختلف در گرو برنامه‌ریزی جامع برای انواع موضوعات و نیارمندی‌هاست. باید اعتراف کنیم که یکی از نقاط ضعف اساسی ما مبلغان دینی در همین حوزه است. آیا اشکالی دارد که نوجوان ما در برنامه تابستانة مسجد علاوه بر نیازهای دینی معرفتی، نیازهای علمی ـ درسی، ورزشی ـ جسمی‌، تفریحی ـ سرگرمی و... خود را نیز برطرف كند؟ به این کار برنامه‌ریزی از نوع فعال و میدان‌دار می‌گویند.
پوشش انواع قالب‌ها
از آسیب‌های رایج برنامه‌های فرهنگی مذهبی، اتخاذ رویکرد آموزشیِ صرف در اجرای این برنامه‌هاست. فراموش نکنیم مخاطب ما در ایام فراغت از اين آموزش‌هاست. در نظر گرفتن قالب‌های متنوعی همچون کارگاه، حلقه‌های مخاطب محور، مسافرت‌های تربیتی، اردوی علمی، بازدید از مراکز خاص، دیدار با بزرگان، استفاده از رسانه‌های آموزشی و... ما را در انجام بهتر فعالیت‌ها یاری می‌رساند.
نشاط در برنامه
فصل تابستان به‌ویژه برای مخاطب نوجوان و جوان فصل طراوت و نشاط‌افزایی است؛ از این رو برنامه‌ریزی فرهنگی که برای این فصل صورت می‌گیرد، هرگز نباید از این شاخصه مهم عاری باشد.
نکته قابل توجه آنکه بسیاری نشاط و شادابی را تنها در مسافرت و اردو جستجو می‌کنند، آن هم با صرف هزینه‌های کلان؛ در حالی که با اندکی دقت و ابتکار عمل، این مهم به شکل ساده‌تری قابل پیاده‌سازی است؛ مانندگنجاندن برنامه‌های متنوع ورزشی، بازدید دسته جمعی از منازل یکدیگر، طراحی بازی‌های نوین و خلاقانه و....
فعال‌سازی مخاطب
رویکرد یک‌طرفه و عمدتاً آموزشی از آفت‌های احتمالی برنامه‌های ماست. مخاطب تا زمانی که خود را سهیم در برنامه نبیند، نه تنها به طور کامل با برنامه همراه نمي‌شود و اصطلاحاً دل نمی‌دهد بلکه تأثیر تربیتی ماندگاری نیز در شخصیت او نخواهد گذاشت.
خلاقیت و ابتکار
در جامعه فرهنگی ما تنوع فعالیت‌ها، برنامه‌ها و ابزارهای فرهنگی به‌گونه‌ای‌ست که ذائقه مخاطب ما را تحت تأثیر قرار داده است. در این رقابت فرهنگی عدم خلاقیت، ابتکار و نو به نو شدن منجر به از دست دادن مخاطب و در نهایت شکست برنامه‌هامی‌شود. پیشنهاد می‌شود در صورت احساس ضعف در این زمینه از جستجو در بین کارهای مشابه در بین افراد و گروه‌های هم سو و نیز تشکیل اتاق فکر و ایده از میان مخاطبان مستعد و دارای زمینه استفاده نماییم.